недеља, 21. септембар 2014.

SNIMAO LEDENI IZAZOV I POGINUO

Kapetan vatrogasne brigade Kentakija Toni Grajder podlegao je povredama koje je zadobio pri snimanju muzičara u “ledenom izazovu“.
Trenutak strujnog udara, Grajder je u korpi prvi s leva (foto: twitter)
Grajder (41) i Sajmon Kuin (22) su doživeli strujne udare pošto je voda kojom su muzičari bili poliveni došla u kontakt sa izvorom električne energije.
Struja je zahvatila korpu vatrogasnog vozila u kojoj su se dvojica vatrogasaca nalazila nanevši im teške telesne povrede. Kuin je prošle nedelje pušten iz bolnice, dok je 41-godišnji Grajder preminuo.
Prilikom izvođenja “ledenog izazova“ povrede su zadobila još dvojica vatrogasaca, Stiv Mars i Aleks Džonson, ali oni nisu bili u životnoj opasnosti i ubrzo po prijemu u bolnicu su otpušteni na kućno lečenje.

Grajder je bio otac petoro dece, a u oktobru prošle godine je promovisan u kapetana brigade.
B92

Sejao strah kod trgovaca. Mija je za 20 dana opljačkao ni manje ni više nego...



U samo 20 dana opljačkao 13 ljekarni, 7 kioska i 6 trgovina
Zagrebačka policija uhvatila je Miju P. K. (28) koji je sijao strah kod trgovaca. U kratkom roku je plastičnim pištoljem prestravljenim trgovcima oteo 107.000 kuna
Nedjelja, 21. 9. 2014. u 12:43, zadnja izmjena prije 1 sat i 37 minuta    Piše: Bogdan Blotnej

Serijskog razbojnika Miju P. K. (28) policija je uhvatila i optužila za 26 pljački koje je počinio u 20 dana. Od 30. kolovoza do 18. rujna Mijo je  opljačkao 13 ljekarni, 7 kioska i 6 trgovina prijeteći pištoljem za kojeg je policija kasnije utvrdila da je bio plastični.

Ukupno je ukrao 107.000 kuna. Policiji je poznat otprije po sličnim djelima.
24sata

Koliko će vam penzija i plata biti manje? Evo formule...


Na Dlanu

Smanjivanje plata i penzija samo je jedna od deset mera štednje, rekao je ministar finansija Dušan Vujović.
Pitali ste se koliko će vam uzeti - Ovo je formula za smanjenje penzija
"Sprovešćemo odmah svih deset mera i računamo da ćemo njima, uz ozbiljan plan za povećanje prihoda, već u 2015. godini uspeti da smanjimo budžetski deficit za oko 728 miliona evra na godišnjem nivou, a u 2016. godini za preko milijardu evra", istakao je Vujović.

Vujović dalje navodi da će umanjenje zarada svih čiji je poslodavac država, kao i penzija većih od 25.000 dinara, najviše u masi uticati da lagano zaustavljamo trend rasta budžetskog deficita koji postoji prethodnih godina.

U paketu mera štednje biće i odluka o zamrzavanju plata u javnom sektoru i penzija, do daljeg, rekao je Vujović.

Prema njegovim rečima, penzije će biti smanjivane prema sledećoj formuli: "Kada se od neto iznosa odbije 25.000 dinara koji ne podležu umanjenju, razlika do punog iznosa množi se sa 0,22 i tako dobija tačan iznos umanjenja".

On je naveo primer - ako je penzija 35.000 dinara, odbije se 25.000 dinara, dok se preostalih 10.000 dinara pomnoži sa 0,22 odsto i u tom slučaju umanjenje iznosi 2.200, a penzija koju će taj penzioner dobijati, iznosi 32.800 dinara.

Plate u kompletnom javnom sektoru, uključujući tu i javna preduzeća, razne agencije, regulatorna tela, fondove, zavode, umanjiće se po drugačijoj metodologiji.

"Umanjivaće se za 10 odsto sve plate preko 25.000 dinara", rekao je Vujović.

Prema trenutno aktuelnom planu, kaže ministar, plate preko 100.000 biće umanjene za 15-16 odsto, iako postoji ideja da za veće plate umanjenje bude u većem procentu, odnosno 20 ili 25 odsto. Vujović dodaje da takva odluka još nije doneta.

Po njemu, zamrzavanje plata i penzija nije oročeno.

"Sada ne možemo da oročimo do kada će važiti odluka o zamrzavanju plata i penzija, ali će ona ostati na snazi onoliko dugo koliko imamo rastući trend budžetskog deficita i javnog duga", ocenio je Vujović.

Ostaje, kako je rekao ministar, na snazi i mera zabrane novog zapošljavanja u javnom sektoru, a koja se primenjuje od početka ove godine.

Ozbiljnije uštede očekuju se i od refinansiranja aktuelnih, manje povoljnih kredita za koje se Srbija zadužila, istakao je Vujović.

"Mislim da na ovaj način mogu da se smanje troškovi države za čak dve milijarde", rekao je Vujović i dodao da, iako sa tim nije saglasan MMF, on ovo vidi kao izuzetno sigurnu, takozvanu tvrdu meru.

Vlada računa i na ozbiljne uštede u sektoru javnih nabavki kod javnih preduzeća, navodi Vujović.

"Cilj nam je da taj postupak bude jeftiniji i za te forme i za budžet, odnosno da i domaće firme imaju priliku da pod istim uslovima konkurišu na javnim nabavkama kao strane", istakao je Vujović.

Vujović je rekao da je plan da se ozbiljnije smanje i razni materijalni troškovi ministarstava i svih ostalih budžetskih korisnika.

Osim mera ušteda, plan Vlade zasnovan je i na ozbiljnijem prilivu budžetskih prihoda, rekao je Vujović.

"Umesto povećanja poreza, u cilju povećanja poreskih prihoda, povećahemo obim naplate. Ako sve firme koje danas rade u sivoj zoni nateramo da se prijave, manje će trebati ušteda na drugoj strani", rekao je Vujović.

Budžet je likvidan, ali je potrebno reagovati što pre, naglasio je Vujović.

Oni koji imaju velike zemljišne posede više neće moći da računaju na subvencije države, rekao je Vujović i dodao u vezi toga neće biti kompromisa.

"Nema više oblasti u kojoj ćemo davati subvencije od kojih nemamo efekte. To se ne odnosi samo na ove dotacije koje su očigledno zaostale još iz vremena socijalizma, kada smo možda morali da uvozimo žitarice i ostale kulture. Sada ih imamo dovoljno za izvoz", rekao je Vujović.

"Zašto bi država davala 20.000 - 30.000 evra nekom ko proizvodi za tržište", kaže ministar.

"Planiramo da u potpunosti promenimo odnos prema subvencijama", naglasio je Vujović.

Ministar kaže da "ćemo gledati malo" kako to rade u EU, pošto smo ušli u proces evrointegracija.

"Pametnije je dati podsticaj onom ko ima malo zemlje, ali je spreman da zaposli još nekog na svom posedu", smatra Vujović.

Vujović je najavio da će detalji tih mera biti poznati ovih dana, piše današnji "Blic".
Trošimo mnogo u odnosu na BDP

Vujović izjavio jeda nešto preko milion penzionera neće biti obuhvaćeno merama stednje, odnosno snižavanjem penzija i upozorio da se rashodi budžeta moraju smanjiti, jer trošimo mnogo u odnosu na bruto društveni proizvod (BDP).

Vujović je naveo da javna potrošnja iznosi oko 45 odsto BDP-a i penjaće se do 49 odsto u narednim godinama.

"To mogu da priušte samo najrazvijenije zemlje, to još nismo mi. To je previsok nivo i neke troškove moramo da smanjimo", rekao je Vujović za televiziju Prva.

Vujović je rekao da je ovo što danas pokušava da uradi vlada rezultat niza dogadjaja u dalekoj i skoroj prošlosti, a medju brojnim nerešenim problemima su preduzeća u restrukturiranju.

Govoreći o interesovanju za privatizaciju 502 društvena preduzeća, za šta je javni poziv objavljen 5. avgusta, Vujović je naveo da je do sada stiglo više od 1.700 ponuda, ocenjujući da nisu sve one idealne, ali postoji veći odziv nego što se očekivalo i šansa da neki giganti, koji su na kolenima, nadju kupca.

Kada je reč o javnom dugu, Vujović je primetio da su u Srbiji uspostavljeni trendovi koji ne mogu beskonačno da se nastave, podsećajući da je kumulativno učešće duga u BDP raslo sa sa 20, na 64, pa na 75 odsto BDP-a.

Na rast javnog duga veliki uticaj su imale državne garancije javnim preduzećima, za koje niko nije pretpostavljao da će biti naplaćene, a njihova naplata je sa zadrškom počela da utiče na budžet, objasnio je Vujović.
Na dlanu

DEVOJČICA ROĐENA BEZ KAPI KRVI?



Petogodišnja Misi Vignes iz grada Tramorea u Irskoj krenula je ovih dana u školu, iako nakon njenog rođenja niko nije očekivao takvo čudo jer je devojčica rođena bez kapi krvi u organizmu.

“Čudesna” Misi, kako je nazivaju irski i britanski mediji, rođena je šest nedelja prerano u septembru 2009. godine. Odmah nakon porođaja, priseća se Misina majka Ema Vignes (31), devojčicu su prevezli na odeljenje intenzivne nege, piše portal “24 sata.hr”.

- U početku mi niko nije govorio šta se dešava. Nisam imala prilike ni da je vidim nakon porođaja, tako su je brzo odneli od mene. Sestre su se trudile da me izvještavaju kako je moja devojčica, ali svi su bili vrlo neraspoloženi i ozbiljnih lica - kaže Ema koja je tegobe počela da oseća u 34. nedelji trudnoće.

Kaže da je osetila čudnu nadutost, a beba je prestala da se miče.

Nakon porođaja Ema je brzo saznala šokantnu činjenicu - Misi je rođena bez kapi krvi u telu, a nivo hemoglobina u njenom organizmu bila je nula. Umjesto krvi imala je samo krvnu plazmu. Lekari su rekli da je reč o medicinskom fenomenu i da je sva krv iz malene Misi prešla u njenu majku.

Šef intenzivne neonatologije u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj, dr Snježana Gverić Ahmetašević, kaže da je ovde bila reč o takozvanom sindromu fetalne transfuzije eritrocita u majku.

- To je situacija kad dete gubi krv koja odlazi u majku. Može se dogoditi iznenada, ali i hronično, kroz duže vreme. Ako je gubitak krvi iznenadan, dete se rađa u šoku i može imati teška oštećenja - kaže dr Gverić Ahmetašević te dodaje kako medicina i nauka još ne znaju uzrok ovakvog sindroma. Takvi slučajevi su izuzetno rijetki, a u Petrovoj bolnici su, kaže dr Gverić Ahmetašević, u poslednje dve godine imali dva slučaja da je krv deteta prešla u majku. Kod jednog deteta nivo hemoglobina bio je ispod 10, a normalno je 140. Ipak, to dete se oporavilo i sad je dobro.

Slučaj male Misi neverovatan je po tome što ona nakon rođenja uopšte nije imala hemoglobin, a to što je preživela dr Gverić Ahmetašević naziva čudom.

- Već kad je hemoglobin na nivou 120 daje se transfuzija. Pretpostavlja se da taj sindrom uzrokuje neki poremećaj u posteljici - kaže dr Gverić Ahmetašević.

Malena Misi iz Irske je tokom dve nedelje posle rođenja primala transfuziju, a lekari su predviđali da će posledica njenog specifičnog stanja biti oštećenje mozga. Ipak, hrabra i uporna devojčica sve je iznenadila. Iz bolnice su je otpustili kući za Božić 2009, a danas, pet godina poslije, nema baš nikakvih posledica. Majka devojčice kaže kako, prema njenim saznanjima, ovakav slučaj nije zabeležen nigde u svetu.

Misi je bila tema brojnih medicinskih časopisa i predavanja, a i danas mnogi lekari u bolnici pitaju za nju. S obzirom na sve što su prošli, roditelji malene Misi ne planiraju još dece.

Majka djevojčice kaže kako lekari pretpostavljaju da su se membrane još u maternici trljale jedna o drugu, a što je prouzrokovalo rupturu i kasnije oticanje Misine krvi u organizam majke. Ipak, niko sa sigurnošću ne zna je li baš to bio uzrok problema kod djevojčice.
Novosti online, 24sata

IVICA DAČIĆ NA ČELU PARADE PONOSA?



Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da bi za spoljnopolitičku poziciju zemlje bilo dobro da bude održana Parada ponosa, ali da on "ne zna" zašto bi on bio na čelu kolone tokom tog dogadjaja.

Dačić je rekao da "oko toga ne postoji jedinstvena politika Evropske unije" i da postoje zemlje EU gde to "nikada nije bilo održano, niti će biti održano", ali je na pitanje novinara u kojim to članicama EU nije bila održana Parada ponosa, on odgovorio da ne poznaje tu oblast.

"Ja nisam poznavalac te oblasti, ali nisu... jednostavno se ne razmišlja ni o zemljama nekim, koje su kandidati, o tom dogadjaju", rekao je Dačić.

Od zemalja kandidata za članstvo u EU Parade ponosa su održane s problemima u Albaniji, Crnoj Gori i Srbiji, dok se na istambulskom Prajdu okuplja više desetina hiljada ljudi. Dačić je na konferenciji za novinare povodom predstojećeg zasedanja Generalne skupštine UN upitan da li bi stao na čelo kolone na Paradi
ponosa, na šta je on odgovorio: "Teško da bih ja bio na čelu kolone i ne znam zašto bih to uradio".

Na ponovljeno pitanje da li bi stao na čelo kolone kao potpredsednik vlade, on je odgovorio: "'Oćete vi da stanete? (Potvrdan odgovor novinarke). Pa, naravno, izvolite samo, nije problem. Znači, nikakav problem nije. Ja se inače zalažem da postoji konsenzus oko toga. Nema dilema, ja se zalažem za održavanje tog skupa i mislim da bi s aspekta spoljnopoltičkog interesa zemlje bilo dobro da taj skup bude održan".

Dačić je rekao da Srbija treba da poštuje zakone o zabrani diskriminacije i jedini uslov za to jeste rizik koji postoji, i da održavanje Parade ponosa zavisi od bezbednosne procene.

Na pitanje šta država radi iz godine u godinu pošto se Parada ponosa zabranjuje svaki put iz istog razloga, Dačić je rekao da ne može da odgovara na pitanja koja nisu u njegovom resoru, ali da je reč o dogadjajima koji "traže posebne bezbednosne mere".

"Teško je to sprečavati i raditi tokom godine, jer znate, mnogi od onih koji su bili privedeni za vreme prvog Prajda do sledeće godine su već bili pušteni. I to je sada pitanje za celu državu", rekao je potpredsednik Vlade.
BLIC