четвртак, 6. новембар 2014.

Prodaju udeo Toplane zbog duga

BEČEJ - Bečejska toplana je najveći dužnik među ovdašnjim javnim preduzećima. Zbog toga je kamen o vratu lokalne samouprave, ali i potrošača koji se žale na prevelike račune za grejanje.

Pred odbornicima Skupštine opštine Bečej uskoro bi se mogao naći predlog da se udeo Toplane u DOO Gas Bečej, koji je zajedničko preduzeće sa Srbijagasom, proda nacionalnom distributeru ovog energenta. Razlog je stotinak miliona dinara koje Toplana duguje za gas.
RTV(Nenad Jovićević)
"Razgovori su otpočeti u tom pravcu i traju već više od godinu dana. Sve to ide sporo, ali mi ćemo nastaviti priču u tom pravcu. Složićete se da je zatečeni dug od sto miliona dinara za lokalnu samoupravu vrlo velik i da predstavlja jednu vrstu omče oko vrata", rekao je predsednik opštine Vuk Radojević.
Po rečima direktora Toplane njihov udeo u Gasu Bečej je 104 miliona dinara što je dovoljno za pokrivanje duga, ali nije sve tako jednostavno.
"Ovde u Bečeju bi nam bila potrebna saglasnost Skupštine za prodaju udela. Isto tako Srbija gasu treba saglasnost Vlade za preuzimanje tog našeg udela u zajedničkom preduzeću", objasnio je Vuković.
Opštinski menadžer za energetiku Željko Plavšić kaže da je jedno od ekonomičnijih rešenja, što je pokazala studija urađena još pre nekoliko godina, izgradnja mini kotlarnica.
"Ako bi se za Dečiju ustanovu Labud Pejović uradila zamena izvora toplotne energije to bi koštalo oko dva i po miliona dinara. Period isplativosti bio bi oko šest godina", naglasio je Plavšić.
Studija nemačkog Giz-a i Minstarstva energetike ukazuje da Bečej sa oko 42 hiljade hektara oranica godišnje dobija 44 hiljade tona biomase koja bi se, uz adaptaciju kotolova, mogla iskoristiti kao gorivo u Toplani. Isto tako, potencijal su i geotermalne vode, ali i za to treba investirati, uz prethodno obezbeđene dozvole za korišćenje ovog rudnog bogatstva.
RTV, Nenad Jovićević

Нема коментара:

Постави коментар