четвртак, 6. новембар 2014.

Svaki peti stanovnik je poljoprivrednik

BEOGRAD - Ukupan broj angažovanih lica u poljoprivredi u Srbiji iznosi gotovo 1,5 milion ljudi, a svaki peti stanovnik zemlje ima stalnu ili povremenu aktivnost u agraru, saopšteno je danas na konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru.
Od ukupno 1.442.628 lica angažovanih u poljoprivredi, 98,2 odsto je u sektoru domaćinstva, a približno svako četvrto domaćinstvo u Srbiji poseduje gazdinstvo.
Beta (Dragan Gojić)
Studija, sačinjena na osnovu podataka poslednjeg popisa poljoprivrede, pokazuje da srpska domaćinstva i dalje imaju snažnu vezu sa poljoprivredom i selom, ukazali su stručnjaci.
Najveći deo poljoprivredne radne snage na porodičnim gazdinstvima u Srbiji čine članovi porodice ili rođaci (56,3 odsto), što ukazuje na značajno prisustvo neformalnog rada u agraru.
Naime, u poljoprivredi Srbije sa 99,5 odsto dominira sektor domaćinstava u odnosu na pravna lica i preduzetnike.
Profesor dr Natalija Bogdanov, autor posebne publikacije "Radna snaga i aktivnosti poljoprivrednih gazdinstava", ukazala je da najveći broj članova porodičnih gazdinstava (47 odsto) radi na posedima veličine od dva do 10 hektara.
Neznatno manji procenat (43 odsto) radi na gazdinstvima najmanje veličine - do dva hektara, dodala je ona.
"Ovi rezultati ukazuju da postoji visoka koncentracija radne snage na porodičnim gazdinstvima čija je veličina na nivou ekonomske održivosti, što jasno ukazuje na relativno nisku produktivnost poljoprivrede na porodičnim gazdinstvima", kazala je Bogdanov.
Bližu 33 odsto nosilaca gazdinstva je starije od 65 godina, što ukazuje da se svojinska transformacija u smislu prenošenja vlasništva nad gazdinstvom na mlađe nosioce, odvija sporo.
Rodne nejednakosti na tržištu rada u poljoprivredi posebno se ispoljavaju kroz neravnotežu u obavljanju rukovodećih i izvršnih formi rada na gazdinstvu.
Naime, žene su zastupljene među nosiocima gazdinstava sa 17,3 odsto, a među upravnicima gazdinstava svega ih je 15,9 odsto.
S druge strane, žene čine izrazitu većinu među članovima porodice i rođacima koji obavljaju poljoprivrednu aktivnost na gazdinstvu (čak 63 odsto).
Obrazovne karakteristike menadžera gazdinstava ukazuju na malu ulogu formalnog i sistematskog obrazovanja i obuke u oblasti poljoprivrede, a većina menadžera gazdinstava je svoja znanja o poljoprivredi stekla isključivo u toku prakse.
RTV

Нема коментара:

Постави коментар