петак, 14. новембар 2014.

DROBNJAK: Feketić se ne sme...

Putari su spremni za održavanje oko 15.000 kilometara putne mreže tokom predstojeće zimske sezone, izjavio je v.d. direktor Puteva Srbije Zoran Drobnjak i poručio da se neće ponoviti scenario sa početka godine kada je kod Feketića bio zavejan autoput.
Drobnjak je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen plan rada Zimske službe Puteva Srbije, koja će raditi od sutra do 31. marta, istakao da će se tokom ove zime na vreme zatvarati kritične deonice kako ne bi dolazilo do blokade saobraćaja usled snežnih nanosa, jakih padavina i vetra.
Putevi Srbije su otvorili dva nova punkta: Subotica - jug i Vrbas, s obzirom da je to kritična deonica, a nabavili su i dve PVC mreže dužine od po tri kilometra koja će se postavljati pored autoputa kako ne bi vetar nanosio sneg.
Na autoputu kod Feketića je početkom februara ove godine više od 16 sati bilo zarobljeno oko 1.000 ljudi u vozilima. Početkom godine je, takođe, bio zavejan put čenta - Perlez kod Zrenjanina i tom prilikom su u snežnim nanosima bili zarobljeni kamioni i automobili.
Drobnjak je kazao da će na vreme tražiti od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infastrukture da se zatvore svi putni pravci za koje se očekuje da će biti zavejani. Putevi Srbije, takođe, traže da vlada ovlasti to javno preduzeća da može i bez Ministarstva u saradnji sa Saobraćajnom policijom da zatvara kritične putne pravce.
Drobnjak kaže da je za održavanje puteva tokom jedne zimske sezone potrebno oko tri milijarde dinara i naveo da je za prošlu zimsku sezonu utrošeno oko 2,4 milijarde, dok je tokom zime 2011/12 potrošeno 3,7 milijardi dinara.
On je kazao da je Putevima Srbije godišnje potrebno ukupno 300 milina evra za održavanje puteva da bi mogli da funkcionišu kako treba, dok sada raspolažu sa 140 miliona evra od putarine i sa oko 60 miliona od subvencija, tako da im nedostoje 100 miliona evra. Kako je rekao, država bi trebalo ponovo da vrati izdvajanje dela akcize na naftne derivate za održavanje puteva, koje je bilo ukinuto 2012. godine, do kada se izdvajalo 20 odsto.
Izvor: N1

Нема коментара:

Постави коментар