петак, 14. новембар 2014.

Министарка ће предложити да премије за млеко...

Министарка пољопривреде Снежна Богосављевић Бошковић изјавила је да ће предложити да премије за млеко остану, и то седам динара по литру. Министарство није задовољно досадашњим ефектима те врсте помоћи

из државне касе, а фармери негодују због тога што ће, по најавама, премије бити укинуте.
Ако Влада Србије испоштује своју намеру да дотацију по литру млека укине 2016. године, сви произвођачи остаће без тог прихода. Заправо, без икаквих државних подстицаја биће они који немају уматичену стоку, а план је да се плаћају само субвенција по грлу.
Пракса плаћања субвенција по грлу се одомаћила у ЕУ, али то никако не би одговарало нашим малим произвођачима, односно онима чија грла нису регистрована. Мали произвођач на селу који има две краве, када се удружи с неколико сличних, сада може продати вишак млека и за то добити премију, а ако се оне укину, више неће имати мотива да производи млеко.
– Предложићемо да премије остану седам динара, али то не значи да смо задовољни ефектом уложених пара – казала је министарка, и објаснила да се траже, по угледу на ЕУ, бољи и оптимални модели трошења новца за те намене.
Стратегија пољопривреде и руралног развоја 2014–2024. године предвиђа смањивање мера које нису Светској трговинској организацији и ЕУ комфорне, кажу у Министарству пољопривреде. Таква оријентација подразумева напуштање досадашњег начина дотирања испорученог млека и прелазак на плаћање према квалитету млека. Премија према квалитету била би прелазна шема до потпуног укидања.
У Централној асоцијацији произвођача млека Војводине оцењују да ће Србија на тај начин сигурно остати без млека. Укидањем субвенција, спречавањем развоја фарми, долазимо у ситуацију у којој ће фармерима бити лоше па ће и остале гране имати велике проблеме, веле сточари окупљени у тој асоцијацији.
Међутим, у Привредној комори Србије објашњавају да будућа политика премирања фармера има и предности. Наиме, биће већи проценат квалитетног млека, што говори о доброј исхрани и хигијени муже, као и о томе да полако улазимо у ред земаља које могу извозити у ЕУ. У ПКС-у напомињу и да наше краве дају у просеку упола млека него оне у европским земљама, а њихов ранг досежу само велики произвођачи.
Иначе, држава даје премију за 130.000 грла и она је мања него у земљама у окружењу. Националне референтне лабораторије за млеко још нема, а најновији рок за њено отварање је 2015.
С. Г.

Тражи се квалитет
Директор „Имлека” Слободан Петровић каже да премије не треба да буду исте свима, него распоређене по квалитету и количинама.
– Задатак ове владе је да добијемо националну референтну лабораторију, која контролише квалитет и онај ко нема квалитетно млеко, не може добити премију – истиче Петровић.
Дневник

Нема коментара:

Постави коментар