Željka Jevtić - Nikola Tomić | Blic, Foto: Reuters |
Članovi Dreničke grupe, najekstremnijeg dela
bivše OVK, nalaze se u pritvoru zbog optužbi za ratne zločine nad
Srbima, ali su više puta noću puštani u provod po kafanama i viđali su
se sa ministrima Tačijeve vlade, saznaje “Blic”.
Ljuštaku je strah i trepet u Drenici
Slučajevi korupcije u vrhu Euleksa, o čemu je nedavno i javno
progovorila suspendovana tužiteljka Marija Bamije, istražuju se duže od
14 meseci i na tome, kako saznajemo, radi posebna grupa formirana unutar
te misije EU.
Prema navodima izvora “Blica” iz vrha Euleksa, jedan od spornih slučajeva je u vezi s prodajom srpske imovine na Kosovu. Slučaj je vodio američki tužilac koji je napustio misiju iz protesta, jer su sudije Albanci koji su overavali dokumenta i bili umešani u korupciju uz pomoć Euleksa ipak oslobođeni bilo kakve odgovornosti i krivice. Pripadnici misije EU su uzeli novac, a kazna za sudije bila je samo suspenzija na tri godine.
Još dramatičniji koruptivni slučaj povezan je sa Dreničkom grupom OVK, koja je optužena za zločine nad civilima 1998-1999. godine. Vođa te grupe Sami Ljuštaku je dan pre hapšenja, sredinom 2013, viđen sa visokim zvaničnicima Euleksa, koji su mu najavili da će biti uhapšen, ali da će slučaj biti “labav” i da će Drenička grupa proći bez kazne.
Sagovornik “Blica” kaže da je slučaj sa vođama OVK iz Drenice otišao tako daleko da su njeni članovi izlazili iz pritvora noću i provodili se po prištinskim restoranima. - Jedinica EU za posebne namene zabeležila je čak da su članovi ove grupe noću sedeli sa ministrom pravde Kosova Hajredinom Kučijem, ministrom spoljnih poslova Enverom Hodžajem i tužiocem Kosova Ismetom Kabašijem - kaže izvor “Blica” iz vrha Euleksa.
Dreničku grupu čini 15 pripadnika bivše OVK, a u pritvoru su Ljuštaku, bivši ambasador Kosova u Tirani Sulejman Seljimi, Jahir Demaku, Isni Tači, Ismet Hadža, Sahit Jasari i Avni Zabeli. Većina njih je u pritvoru od maja 2013, a novembra te godine međunarodni tužilac Euleksa je u Osnovnom sudu u Mitrovici podigao optužnicu protiv njih zbog ratnih zločina protiv civilnog stanovništva, uključujući torturu, zlostavljanja zatvorenika i ubistva.
Najozloglašenija mesta u kojima je ta grupa zatvarala i ubijala uglavnom kidnapovane Srbe bili su logori Likovac u opštini Srbica, Lapušnik u opštini Glogovac, Zočište u opštini Orahovac i Glođane u opštini Dečane.
Prema podacima iz 1998, u Likovac je odvedeno 26 ljudi, među kojima i deset rudara sa kopa Belaćevac, u Lapušnik četrdesetak ljudi, u Zočište tridesetak, a najviše u Glođane, oko 60. Tokom 1999. godine taj broj je narastao na 300 do 500 ljudi. Oni su tamo mučeni, ubijani, a neki su odvedeni u Albaniju, gde su im, kako se sumnja, vađeni organi.
Ko je Sami Ljuštaku Posebno krvoločan komandant OVK za vreme sukoba 1998-1999. bio je Sami Ljuštaku, vođa Dreničke grupe. On je sejao strah i trepet Drenicom, skoro potpuno albanskim delom Kosova u brdskom području između Mitrovice i Prištine, a odgovoran je i za napade na manastir Devič. Ljuštaku je dan-danas, i pored optužbi za najteže zločine, predsednik opštine Srbica i prima platu 1.050 evra. Za gradonačelnika u novom mandatu izabran je krajem 2013, kada je za njega glasalo 88 odsto birača. Član je Tačijeve DPK. U maju ove godine na nekoliko dana je pobegao sa “lečenja” iz bolnice u Prištini, ali se ubrzo predao policiji. Od tada do sada malo je u pritvoru, malo u bolnici, malo u noćnom provodu. |
Blic
Нема коментара:
Постави коментар