петак, 19. септембар 2014.

ŠKOTI ODBACILI NEZAVISNOST Škoti su odlučili ostati u Ujedinjenom Kraljevstvu, glasajući za to većinski na referendumu, pokazuju rezultati nakon prebrojane većine glasova.




http://www.slobodnaevropa.org/media/video/26594776.html

Škoti su odlučili ostati u Ujedinjenom Kraljevstvu, glasajući za to većinski na referendumu, pokazuju rezultati nakon prebrojane većine glasova.

Prebrojani glasovi sa 31 od ukupno 32 okruga govore da je "Ne" nezavisnosti reklo 1,914,187 birača, dok je "Za" bilo 1,539,920, prenosi BBC.

Protiv nezavisnosti glasalo je, dakle, približno 55 posto, dok je 44 posto glasača dalo glas za nezavisnost. Izlaznost birača bila je 85 posto.

Škotski premijer Alex Salmond prihvatio je ​poraz, naglašavajući da je referendum bio dogovoreni proces u kojem je većina odlučila protiv nezavisnosti.

"Prihvaćam tu presudu naroda i pozivam sve Škotske da slijede taj primjer u prihvaćanju demokratske presude naroda Škotske", rekao je Salmond.

Salmond je pozvao glavne unionističke stranke da ispune svoja obećanja i daju veće ovlasti škotskom parlamentu.

Britanski premijer David Cameron čestitao je Alistairu Darlingu, čovjeku koji je predvodio kampanju protiv škotske nezavisnosti.

Istovremeno, dešavanja u Velikoj Britaniji omogućila su britanskoj funti da nadjača euro na azijskom tržištu.

Škotska je u Ujedinjeno kraljevstvo ušla 1707. Glasanje je kulminacija procesa koji je u početku, 1999. godine, doveo do dekoncentracije vlasti u vidu škotskog parlamenta.

Nakon što je secesionistička Škotska nacionalna stranka ostvarila ubjedljivu pobjedu na izborima 2011. godine, britanska i škotska vlada su se dogovorile da će Škotska pitati svoje građane da li žele napustiti Ujedinjeno Kraljevstvo.

Brojna istraživanja javnog mnjenja  pred referendum nisu mogla procijeniti na čijoj će strani biti prevaga.

O tome svjedoči to što su i mnoge porodice bile podeljene, kao kao na primjer Verna i Roni Wilson iz Aberdina.

Verna i Ronnie WilsonVerna i Ronnie Wilson

Wislonovi, penzionisani socijalni radnici, žive u ovom gradu nafte na istočnoj obali Škotske su glasali poštom. Ništa što 71-godišnji Roni kaže ne može da pokoleba 69-godišnju Vernu i obrnuto.

Ali oni kažu da mogu da žive zajedno sa različitim pogledom na svijet.

Verna Wilson kaže da je njen odgovor definitvno “Ne” i da nije dobila nijedan odgovor koji bi joj promijenio mišljenje:

“Mnogo je razloga. Glavni razlog što kazem “Ne” je što je suviše rizično. Ako pobijedi “da” to je zauvjek. Ako je “Ne” onda dobijamo šansu drugi put. To je osnovna stvar. Ja nisam neko ko preuzima veliki rizik, moj suprug jeste, on priznaje to”, kaže Verna.

Roni ne dijeli njeno mišljenje. "Glasao sam za i srcem i glavom", kaže Roni i dodaje:

“Ne sumnjam u to da bismo se snašli. Čak i da nema nafte, kako neko kaže, postoje mnoge druge stvari. Mi smo snalažljivi ljudi i radije bih da sami pravimo greške nego da nam ih drugi nameću
Video

Нема коментара:

Постави коментар