уторак, 23. септембар 2014.

OPREZ Manijaci nas gledaju 24 časa dnevno Foto

Blic 

Ivan Milićević

Međunarodna hakerska grupa presrela je 313 sigurnosnih i veb kamera iz Srbije čiji se zapisi emituju uživo.

Beograd
Hakovano je više od pola miliona kamera iz čak 154 zemlje sveta, a žrtve su svi korisnici koji na svojim uređajima nisu promenili fabrički podešene sigurnosne kodove (na primer: admin) i šifre (12345).
  

Sajt čiju adresu nećemo objavljivati zbog zaštite podatka o ličnosti svoj bizarni sadržaj opravdava činjenicom da na taj način želi da ukaže korisnicima na greške koje čine prilikom upotrebe uređaja za snimanje.
Niš
Hakovane kamere u Srbiji neprekidno emituju zapise sa najrazličitijih mesta - od privatnih stanova, firmi i lokala do pogrebnih preduzeća.
 
Provera osnova za istragu
Policija i Više tužilaštvo u čijoj je nadležnosti Odeljenje za visokotehnološki kriminal proveriće da li postoje osnove za pokretanje istrage.
- Ovo nije prvi put da su građani prijavljivali zloupotrebu veb i sigurnosnih kamera. Svaka prijava se istražuje, što će policija u saradnji sa tužilaštvom uraditi i sada - kažu za “Blic” u tužilaštvu.

Na snimcima se tako mogu gledati pojedinci u svojim stanovima, zaposleni u kancelarijama, kupci po prodavnicama ili gosti nekih lokala.
 
Naročito je zabrinjavajuće to što su među ovim snimcima i oni s kamera unutar kuća i stanova, pa bi vrlo lako moglo da se desi da se neko od nas ugleda na sajtu u potpuno intimnim izdanjima - razgolićeni u dnevnoj sobi, na primer.

Da niko nije bezbedan, potvrđuje i činjenica da sajt emituje snimke kamera postavljenih na ulicama i drugim javnim mestima. Majke koje dovode decu u obdaništa ili učenici u školama takođe su žrtve neometanog špijuniranja.

Sombor
Beskrupuloznost hakera posebno se ogleda u tome što sa sajta nisu izostale ni kamere koje nadgledaju nepokretne i bolesne starce, bebe u krevecima, pa čak i dešavanja u pogrebnom preduzeću.
 
Hitno Zakon o video-nadzoru Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić kaže da je ovaj slučaj još jedna opomena da je Srbiji neophodan zakon o video-nadzoru.

- Zakon bi umnogome doprineo tome da se ovakve zloupotrebe privatnosti svedu na minimum. Lično sam to inicirao, ali se i dalje ništa ne rešava - rekao je poverenik.


Iako su mnoge države pokrenule istragu, sajt i dalje radi, a dnevno ga posećuje hiljade ljudi. Stručnjaci apeluju na građane da promene fabričke kodove i šifre, jer je to jedina zaštita od ovog napada.


Neka gledaju
Ekipa “Blica” identifikovala je jednu presretnutu kameru iz Srbije koja je postavljena u poznatom beogradskom lokalu brze hrane. Na snimku se video radnik koji je čistio roštilj. Juče smo ga zatekli na istom mestu i pokazali mu njegov “radni” portret sa sajta.
- Može da me gleda ko hoće. Međutim, ova kamera bi trebalo da ima sasvim drugu namenu, pa ću o ovome morati da obavestim gazdu - rekao je iznenađeni radnik Marko J. 
Blic

Нема коментара:

Постави коментар